AEX228

Nr 228 - Hurtowa korekta wartości czasu

W arkuszu mamy rejestr, w którym oprócz informacji o dostawcy znajduje się godzina dostawy. Bardzo często zdarza się, że transport opóźnia się nawet kilka godzin i planujesz na bieżąco śledzić wszystkie odchylenia od planowanych czasów dostaw. Do tej pory wprowadzaliśmy wszystkie dane ręcznie, a okazuje się, że niepotrzebnie.

Nr 227 - Obliczenia bez formuł

Załóżmy, że jednym z Twoich zadań jest weryfikacja analiz przygotowanych przez Twoich współpracowników. W związku z tym wstawianie do komórek kolejnych funkcji zajmuje Ci zapewne mnóstwo czasu. Proponuję zastosowanie pewnego triku. Wielu użytkowników Excela nie zwraca uwagi na pasek stanu widoczny na samym dole okna arkusza. Okazuje się, że można go wykorzystać przy sprawdzaniu poprawności obliczeń.

AEX226

Nr 226 - Porównywanie zawartości dwóch komórek

Aby szybko sprawdzić, czy w dwóch kolumnach zostały wprowadzone te same wartości, możesz użyć do tego funkcji PORÓWNAJ.

AEX226

Nr 225 - Kontrola poprawności wprowadzanych dat

Mamy formularz, który będzie uzupełniany przez współpracownika. Do tej pory wielokrotnie się zdarzało, że daty wprowadzane do jednej z kolumn były niepoprawne. Żmudne poszukiwanie błędu spadało później na Ciebie. Aby się przed tym uchronić, możesz zastosować narzędzie Excela o nazwie Sprawdzanie poprawności.

AEX224

Nr 224 - Szybkie wyszukiwanie liczb nieparzystych

W trakcie przeprowadzania najróżniejszych analiz może zajść potrzeba odszukania bądź wykonania operacji na liczbach nieparzystych. Aby uniknąć męczącego wzrok przeszukiwania arkusza, warto zastosować formułę gdzie rolę nadrzędną pełni funkcja JEŻELI.

AEX223

Nr 223 - Podgląd działania formuły krok po kroku

 Na pewno nieraz zdarzyło się, że formuła skrupulatnie budowana od kilku minut nieoczekiwanie zwróciła niepoprawny wynik. Sprawdzanie jej składni znak po znaku i odwołanie po odwołaniu mogą zająć trzykrotnie więcej czasu niż zbudowanie nowej formuły od podstaw.

AEX222

Nr 222 - Numeracja dopasowująca się do liczby wierszy tabeli

W pierwszej kolumnie tworzonych wykazów znajduje się najczęściej numeracja porządkowa wierszy. Jeżeli do tabeli dopisujemy kolejne pozycje, to musisz także pamiętać o ręcznym zwiększaniu numeracji. Okazuje się, że możesz nakłonić Excela, aby robił to za nas.

AEX221

Nr 221 - Wartości tylko z komórek w wybranym formacie

Czasami zdarza się, że w kolumnie mamy wpisane dane w różnym formacie. Do analizy mogą Ci być jednak potrzebne tylko niektóre dane, na przykład procentowe. Na szczęście łatwo możesz je skopiować.

AEX220

Nr 220 - Wyświetlanie ostatniego wpisu na długiej liście

 Przyjmijmy, że prowadzimy w Excelu ewidencję wydanych z magazynu książek. Każdy wpis składa się z daty wydania, kodu towaru, liczby wydanych towarów oraz ceny jednostkowej. Kolejne wydanie towaru jest dopisywane na końcu listy, która składa się już z kilku tysięcy wierszy. Aby sprawdzić, który towar został wydany ostatnio, musimy przejść na koniec rejestru. Przewijanie listy przy tak dużej liczbie wpisów może okazać się uciążliwe. Sprawdźmy jakimi formułami się posłużyć, aby szczegóły ostatniego wpisu były zawsze widoczne na początku arkusza.  

filmaex219

Nr 219 - Automatyczne numerowanie wierszy

Jeśli planujesz, aby w arkuszu, nad którym pracujesz, wiersze były numerowane automatycznie, ale tylko jeśli, np.: w komórce B2 zobaczysz wpis, możesz to zrobić w prosty sposób.