WYDANIE ONLINE

Nieraz zadajemy sobie pytanie, dlaczego naszemu współpracownikowi udaje się codziennie wychodzić z biura o godzinie 16, a my prawie zawsze musisz zostawać po godzinach. Pracujemy przecież w Excelu nad podobnymi raportami, ale jemu udaje się skończyć dużo wcześniej. Zastanówmy się, gdzie tkwi sekret naszego kolegi. Prawdopodobnie stosuje sztuczki i gotowe rozwiązania, które pozwalają pewne czynności w Excelu wykonać szybciej. W drugiej części artykułu prezentujemy kolejną porcję formuł, które umożliwią szybkie wyszukanie potrzebnych wartości.

czytaj więcej »

Pracując w Excelu, każdemu zdarzało się wycinać za pomocą formuł fragmenty tekstu znajdującego się w danej komórce. Visual Basic również daje taką możliwość, a dodatkowo tekst, z którego wytniemy określoną część, może zostać wcześniej wpisany przez użytkownika w specjalnym oknie. Kombinacja kilku prostych instrukcji pozwala uzyskać takie makro. A co w sytuacji, gdy użytkownik wpisał nie tę wartość, której się spodziewaliśmy? Tutaj pomocna jest instrukcja warunkowa If. Sprawdza ona, jaka wartość została wpisana i w zależności od tego, wybiera odpowiednią operację, która ma zostać wykonana.

czytaj więcej »

Makro może wpisać do komórki zły wynik, choćby dotyczyło to prostej operacji dodawania. Zamiast dodać liczby 1 i 2, a następnie zwrócić wynik 3, makro wpisało liczbę 12? Z takimi problemami można się spotkać w przyszłości, jeśli nie będziemy rozróżnia typów zmiennych i stosowania ich do odpowiednich danych. Używanie różnych typów zmiennych pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów, a także sprawi, że kod stanie się czytelniejszy. Przyjmijmy, że w swoim kodzie jest ścieżkę do pliku w postaci tekstowej i osobno nazwę pliku. W jaki sposób połączyć ze sobą te teksty, aby zapisać plik pod określoną nazwą w danym folderze? Aby wykonywać takie zadania, należy przyswoić podstawowe operacje na ciągach tekstowych, np. łączenie tekstów czy pobieranie ich fragmentów.

czytaj więcej »

W pierwszej kolumnie tworzonych wykazów znajduje się najczęściej numeracja porządkowa wierszy. Jeżeli do tabeli dopisujemy kolejne pozycje, to musisz także pamiętać o ręcznym zwiększaniu numeracji. Okazuje się, że możemy nakłonić Excela, aby robił to za nas.

czytaj więcej »

 Muszę przeprowadzić analizę czasu pracy maszyn produkcyjnych. Najpierw porównuję rzeczywiście przepracowane godziny z czasem nominalnym. W kolumnie wynikowej wstawiłem zwykłą różnicę, ale niestety w niektórych komórkach Excel wyświetlił dziwne znaki. Jak sobie z tym poradzić? 

czytaj więcej »