WYDANIE ONLINE

Użytkownicy przyzwyczaili się, że do tworzenia formularzy wykorzystuje się program Word. Okazuje się, że arkusz Excela lepiej nadaje się do tego celu, ponieważ pozwala zautomatyzować wiele czynności wykonywanych przy wypełnianiu kolejnych rubryk dokumentów. W tym artykule przeczytamy, jak bez potrzeby korzystania z makr utworzyć formularz, w którym większość informacji będzie wprowadzał sam Excel.

czytaj więcej »

Arkusz kalkulacyjny Excel pozwala przeprowadzić obliczenia nie tylko szybko, ale i bardzo dokładnie. Paradoksalnie właśnie duża dokładność obliczeń może mieć czasem fatalne skutki i być przyczyną błędów w zestawieniach czy różnych innych dokumentach tworzonych w arkuszu kalkulacyjnym. Zdarza się to wówczas, gdy użytkownik programu nie ma odpowiedniej wiedzy na temat sposobu przeprowadzania obliczeń na wartościach zaokrąglanych.

czytaj więcej »

Jeśli chcesz wykonać podstawowe obliczenia statystyczne polegające na wyznaczeniu wartości maksymalnej, minimalnej lub średniej, zapewne nie sprawi Ci to problemu. Excel oferuje bowiem proste w obsłudze funkcje przeznaczone do tego typu analiz. Problemy mogą się pojawić wówczas, gdy dołączasz pewne warunki do wydawałoby się prostych obliczeń, a dane źródłowe składające się z liczb dodatnich i ujemnych znajdują się w wielu kolumnach. W tej sytuacji potrzebne jest skorzystanie z kilku funkcji połączonych w formułę tablicową. Jeśli chcesz poznać uniwersalne formuły pomocne w niemal każdej analizie danych liczbowych, skorzystaj z tego hasła.

czytaj więcej »

Edytor tekstu Word oferuje pewną funkcjonalność, której brak w Excelu: wydruk korespondencji seryjnej. Zwróć uwagę, jak praktyczne byłoby to narzędzie, gdyby będziesz mógł było wygodnie drukować z Excela rachunki, faktury, kalkulacje, oferty. Teoretycznie możliwe jest zastosowanie wydruku korespondencji seryjnej z Worda i z jego poziomu wstawianie zawartości arkuszy Excela, ale to rozwiązanie skomplikowane oraz wymagające dobrej znajomości obsługi programu Word. W tym haśle poznamy sposób rozwiązania problemu wydruku seryjnego w Excelu wykorzystujący makropolecenia VBA.

czytaj więcej »

W jaki sposób mogę, po wpisaniu tekstu do komórki, kontynuować wpisywanie od nowego wiersza?

czytaj więcej »

Często podczas pracy z programem Excel korzystam z jednego i tego samego arkusza codziennie. Czy jest sposób na automatyczne otwieranie tego arkusza za każdym razem, gdy uruchamiam Excela?

czytaj więcej »

Budowanie zestawienia najczęściej rozpoczyna się od rozplanowania i sformatowania nagłówków kolumn, w których znajdą się dane szczegółowe. Gdy okazuje się, że trzeba dodać kolejną kolumnę z danymi, znowu powinieneś nadawać format wierszowi nagłówkowemu. Jeśli zastosujesz formatowanie warunkowe, nie będziesz musiał tracić na to czasu. zadaniem będzie wprowadzenie nazwy dla kolumny, a Excel resztę pracy wykona za Ciebie.

czytaj więcej »

Dość często zdarza się sytuacja, że określony wpis występuje wielokrotnie. Nie zawsze jednak powtórzenie pozycji świadczy o pomyłce. Czasami kilkukrotne wpisywanie tych samych wartości jest zamierzone. Problem może stanowić przeglądanie takiego zestawienia i wyszukiwanie w nim informacji. Aby ułatwić sobie pracę z tego typu tabelami, proponujemy oznaczenie wszystkich wpisów występujących wielokrotnie.

czytaj więcej »

Załóżmy, że w arkuszu znajduje się lista transakcji oraz daty ich sfinalizowania. Potrzebujesz odszukać jedną z nich, ale nie znasz wszystkich szczegółów. Wiesz jedynie, że transakcja została zrealizowana we wtorek lub w środę. Aby ułatwić sobie przeglądanie zestawienia, proponujemy oznaczyć kolorem wszystkie pozycje odnoszące się do tych właśnie dni tygodnia. Do tego zadania wykorzystasz formatowanie warunkowe.

czytaj więcej »