WYDANIE ONLINE

Praca ze statycznym zestawieniem jest znacznie mniejszym wyzwaniem niż próba zapanowania nad dynamicznymi tabelami. Znane są adresy komórek zawierających pewne charakterystyczne dane, do których odnosimy się w formułach, więc nie ma kłopotu z tworzeniem różnych raportów. Gorzej, gdy zestawienie, do którego się odwołujemy, nie ma stałego rozmiaru. Do arkusza dodawane są kolejne dane. W tym haśle przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą rozwiązać najczęstsze problemy występujące przy tego typu zestawieniach.

czytaj więcej »

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że nie da Ci się zautomatyzować wszystkich czynności w trakcie pracy z danymi. Gdy otrzymasz wydrukowane zestawienie z informacjami, które powinny się znaleźć w arkuszu, pozo staje Ci żmudne wklepywanie wartości do kolejnych komórek. W takiej pracy Excel Cię nie wyręczy, ale możesz ją uczynić znacznie wygodniejszą. Odpowiednie przygotowanie arkusza i wykorzystanie okna formularza ułatwią wprowadzanie danych oraz uchronią Cię przed pomyłkami.

czytaj więcej »

Niemal każdy spotkał się w swojej pracy z koniecznością wykonania pewnych obliczeń na danych prognozowanych lub planowanych. Tendencje wzrostowe lub spadkowe analizowanych wartości pozwalają w przybliżeniu oszacować zmiany w przyszłości, a tym samym umożliwiają podjęcie pewnych działań wyprzedzających. Jeśli rozsądek podpowiada Ci, że horoskopy i wróżenie z fusów to nie najlepsze pomysły na prognozowanie zmian danych, wykorzystaj zgromadzone informacje i włącz do pracy arkusz kalkulacyjny. Excel oferuje efektywne narzędzia, z pomocą których określisz trendy zmian swoich danych.

czytaj więcej »

Przy przenoszeniu do arkusza numerów identyfikacyjnych Excel automatycznie usuwa zero, jeśli występuje ono jako pierwszy znak numeru. Co zrobić, aby tego uniknąć?

czytaj więcej »

W tej poradzie pokazujemy, w jaki sposób będziesz mógł ułatwić sobie wpisywanie argumentów funkcji przy tworzeniu formuły za pomocą skrótu klawiaturowego powodującego wstawienie argumentów funkcji. Przykład oprzemy na skoroszycie składającym się z dwóch arkuszy.

czytaj więcej »

Wiele razy zdarza się Ci korzystać z dużych zestawień, które nie mieszczą się w oknie aplikacji i trzeba je przewijać. W tej poradzie przedstawimy parę ciekawych trików dotyczących pracy z takimi zestawieniami.

czytaj więcej »

Przygotowałem kilka tabel i wykresów w Excelu, które chciałbym wykorzystać w dokumentacji przygotowywanej w programie Word. W jaki sposób przenieść te treści z jednego programu do drugiego?

czytaj więcej »

Czasem potrzebuję przeprowadzić próbne obliczenia na fikcyjnych wartościach. W takiej sytuacji zawsze jest problem, jak przygotować takie dane.

czytaj więcej »