WYDANIE ONLINE

Korzystając z Excela, nie warto ograniczać się jedynie do analizowania informacji z przeszłości. Arkusz idealnie nadaje się do tworzenia planów, harmonogramów i prognozowania przyszłych wyników czy zdarzeń. Nie trzeba przy tym mieć specjalistycznej wiedzy analitycznej lub statystycznej. Przydatne informacje, które pomogą w podjęciu trafnych decyzji, będziesz mógł uzyskać za pomocą kombinacji prostych funkcji arkuszowych. W tym haśle przeczytasz, jak zbudować zestawienie do planowania dostępności zasobów.

czytaj więcej »

W trakcie analizy informacji mających na celu rozpoznanie rynku czy innych badań lub procesów planowania często rozpatruje się dane w kontekście rozkładu normalnego. Pozwala to wyłonić spośród wielu danych te, które powinieneś uznać za najistotniejsze, i zwrócić na nie szczególną uwagę. W tym artykule pokazujemy, jak przygotować odpowiednią wizualizację.

czytaj więcej »

Jedną z bardzo często wykorzystywanych metod prognozowania sprzedaży jest średnia krocząca, zwana również średnią ruchomą prostą (SMA, simple moving average). Używa się jej wtedy, gdy np. planujesz przewidzieć sprzedaż w bieżącym miesiącu na podstawie danych z trzech ostatnich miesięcy. W każdym miesiącu będziemy brać pod uwagę inne miesiące. Jeśli jest październik, to uśrednimy wynik z lipca, sierpnia i września. W listopadzie weźmiemy pod uwagę sierpień, wrzesień i październik. Zawsze trzy poprzednie miesiące.

czytaj więcej »

wiper-pixel