Raporty produkcyjne – grupowanie pól tabeli przestawnej

Tabela przestawna umożliwia wykonanie takiej operacji bez konieczności dodawania pomocniczych kolumn w zestawieniu, z którego jest budowana. Wykonuje się je przy użyciu opcji grupowania pól tabeli przestawnej. Przykładem będą raporty firmy zajmującej się produkcją i sprzedażą farb różnego przeznaczenia. Asortyment produktów firmy dzieli się na pięć różnych grup ze względu na ich zastosowanie. Są to: farby do fasad, farby do podłóg, farby do ścian i sufitów, farby do ogrodzeń oraz farby do kuchni i łazienek. Każda grupa zawiera 25 kolorów oraz maksymalnie 5 różnych pojemności. Daje to ogromny asortyment produktów (375 różnych wyrobów). Z systemu produkcyjnego możliwy do pobrania jest zestaw danych za 2013 rok, jak na rysunku 1.

Planowanie budżetu z użyciem narzędzia Tabela danych

Budżet firmy na kolejny rok powstaje we współpracy z różnymi działami przedsiębiorstwa, np. sprzedaży, produkcji, zasobów ludzkich itd. Jest to długotrwały i skomplikowany proces, ponieważ planowaniu podlega większość z obszarów działalności danej organizacji. Wynikiem takiej wewnętrznej kooperacji jest plan funkcjonowania firmy na przyszły okres (przeważnie roku), wyznaczający cele w wielu aspektach i dziedzinach funkcjonowania jednostki. W tym artykule przyjrzymy się firmie dystrybucyjnej obsługującej około 80 klientów, której asortyment towarów liczy w przybliżeniu 120 pozycji. Na jej przykładzie pokażemy, jak w prosty i szybki sposób wyliczyć wszystkie warianty modelu dla kombinacji dwóch parametrów przyjmujących kilkanaście różnych wartości (łącznie 135 kombinacji) .

Automatyczne generowanie dużej liczby raportów przy użyciu tabeli przestawnej

Częstym zadaniem w Excelu jest stworzenie wielu takich samych raportów czy zestawień, różniących się tylko, np. danymi klienta, sprzedawcy czy nazwą komórki organizacyjnej. W tym artykule pokazany jest sposób szybkiego wygenerowania wielu raportów w tym samym układzie, ale zmiennym jednym parametrem.