Odpowiedzi na pytania Czytelników

 Zobacz, z jakimi typowymi problemami borykają się inni użytkownicy Excela i poznaj nasze praktyczne rozwiązania. 

Automatyczne komentarze po zmianie zawartości komórek

 Najnowsze triki Poznaj nasze porady i sztuczki, aby szybciej i efektywniej korzystać z Excela. Dzięki tym trikom szybciej wykonasz swoją pracę. 

Zastosowanie tabel przestawnych do analizy dużych zbiorów danych sprzedażowych

Celem analizy danych sprzedażowych może być stworzenie zestawień o różnych strukturach i o różnej dokładności. Dodatkowym wymaganiem stawianym przed osobą wykonującą takie zadanie jest możliwość szybkiej modyfikacji stworzonych zestawień wg określonych wytycznych oraz możliwość szybkiej aktualizacji danych w nich zawartych. Kwestia rzetelności oraz poprawności wyników jest oczywista. Ten artykuł opisuje narzędzie do takich właśnie zadań. Omawiany przykład przedstawia analizę całorocznej sprzedaży (ilościowej i wartościowej) fikcyjnej firmy oraz wyznaczenie na jej podstawie kierunku rozwoju spółki na rok następny.

Średnia z rocznej sprzedaży z pominięciem wartości skrajnych

Załóżmy, że planujesz obliczyć średnią arytmetyczną miesięcznej sprzedaży, na podstawie danych z całego roku. Jednak, ustalając wynik, planujesz ominąć w obliczeniach skrajne wartości sprzedaży z poszczególnych miesięcy. Jest to uzasadnione, jeśli sprzedaż jednego lub dwóch miesięcy odbiega znacznie od sprzedaży miesięcy pozostałych. To sztucznie zawyża lub zaniża średnią arytmetyczną. Przykład został zamieszczony w rysunku 1.

Prosty sposób odwracania tabeli

Jak zmienić tabelę tak, aby wiersze były kolumnami, a kolumny wierszami? Czy musisz w tej sytuacji zaczynać całą pracę od początku? To przerażająca perspektywa, ale wcale nie musisz zmieniać wszystkiego ręcznie. Wykorzystajmy po prostu opcję kopiowania –transpozycja. Spójrzmy na poniższy przykład.

Porządkowanie danych o niestandardowym układzie

Niejednokrotnie masz do czynienia z zestawieniami przygotowanymi przez współpracowników, którzy nie do końca przemyśleli konstrukcję arkusza. Dane bywają wprowadzone chaotycznie, poszczególne grupy wartości składają się ze zmiennej liczby wierszy, wobec czego najprostsza czynność, jak choćby sortowanie, staje się nie lada problemem. W tym haśle pokażemy Ci krok po kroku, jak zbudować formułę, która będzie potrafiła automatycznie sortować zestawienia o niestandardowym układzie.

Oznaczanie margines błędu na wykresach prognoz

W trakcie przeprowadzania różnego rodzaju prognoz lub badań statystycznych prawie zawsze przyjmuje się określony margines błędu. W przypadku zestawień liczbowych bardzo łatwo możesz go uwzględnić dzięki zastosowaniu odpowiednich formuł. Problemy pojawiają się wówczas, gdy dopuszczalne wartości błędu planujesz zaznaczyć na wykresie. Excel jest przygotowany do budowania takich prezentacji. Aby dowiedzieć się, jak je tworzyć, warto skorzystać z tego hasła. Znajdują się w nim także odpowiedzi na następujące pytania:

AEX218

Nr 11/2019

AEX218