Wyszukiwanie przeterminowanych należności
Systemy finansowo-księgowe przeważnie oferują narzędzia służące do wiekowania należności w określonych przez użytkownika przedziałach czasu. Jeżeli natomiast nie ma takiego narzędzia, osoba zajmująca się windykacją należności musi radzić sobie sama. Z reguły pobiera z systemu wykaz faktur z określonym kontrahentem i terminem płatności do Excela, a następnie pracuje na takim zestawieniu. W tym artykule pokazujemy, jak w Excelu zautomatyzować wykrywanie przeterminowanych należności.
Szybsze obliczenia dzięki podziałowi tabeli na zakresy
Gdy lista transakcji składa się z wielu tysięcy pozycji, to jej przeanalizowanie nie jest prostym zadaniem. Nawet przefiltrowanie danych niewiele pomoże, jeśli skróci listę do kilkuset wierszy. Jeżeli w ramach takiego zakresu arkusza zastosujesz wielopiętrowe obliczenia tablicowe, mogą być przeliczane przez Excela przez dłuższy czas. Prędzej czy później długie wczytywanie wyników formuł stanie się uciążliwe. W tym rozdziale pokażemy, jak podzielić dane w taki sposób, aby formuła operowała jedynie na niezbędnym zakresie komórek, a nie całej liście.
Sortowanie danych w poziomie
Gdy pracujemy z raportami rozciągającymi się w poziomie na wiele kolumn, standardowe (pionowe) sortowanie danych może okazać się niewystarczające. Aby poprawić komfort pracy, warto także ułożyć w odpowiednim porządku dane, ale w poszczególnych wierszach.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
Zobacz, z jakimi typowymi problemami borykają się inni użytkownicy Excela i poznaj nasze praktyczne rozwiązania.
Numeracja dopasowująca się do liczby wierszy tabeli
W pierwszej kolumnie tworzonych wykazów znajduje się najczęściej numeracja porządkowa wierszy. Jeżeli do tabeli dopisujemy kolejne pozycje, to musisz także pamiętać o ręcznym zwiększaniu numeracji. Okazuje się, że możesz nakłonić Excela, aby robił to za nas.
Najnowsze triki
Poznaj nasze porady i sztuczki, aby szybciej i efektywniej korzystać z Excela. Dzięki tym trikom szybciej wykonasz swoją pracę.
Tygodniowy wykres marży brutto na topowych produktach
W artykule „Tygodniowy raport marży brutto” został przedstawiony sposób wykonania tygodniowego raportu TOP30 pokazującego w poszczególnych tygodniach marże brutto, ilość oraz zysk ze sprzedaży trzydziestu topowych produktów, które stanowią 60% całej sprzedaży przedsiębiorstwa. W tym artykule stworzymy graficzną prezentację wyników tego raportu w postaci trzech wykresów.