Excel w praktyce

Nr 7/2014

Nr 7/2014

Nr 7/2014

Tworzenie kodów kreskowych w Excelu

Podstawowym zadaniem kodów kreskowych jest bardzo szybka identyfikacja towaru. Do ich tworzenia wcale nie musimy wykorzystywać specjalistycznego oprogramowania. Także w Excelu możemy w prosty sposób zbudować kod paskowy na podstawie numeru EAN-13 (ang. European Article Number – Europejski Kod Towarowy). W tym haśle przeczytamy, jak zaprojektować skoroszyt zawierający przygotowany do druku szablon etykiety z kodem paskowym, w którym będziemy mogli dowolnie dostosowywać kod numeryczny towaru. A to wszystko bez użycia makr Visual Basic.

Triki

Prezentujemy przydatne triki ułatwiające pracę w Excelu.Każda porada oparta jest o przykład na rzeczywistych danych. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz sposób rozwiązania problemu. Prezentowane narzędzia, formuły czy polecenia możesz natychmiast stosować w swoich arkuszach.

Redakcja odpowiada

Odpowiadamy na pytania czytelników. Każde rozwiązanie opisujemy krok po kroku. Dzięki temu masz pewność, że wykonując czynności razem ze szczegółową instrukcją, nie zgubisz się przy klikaniu kolejnych poleceń, czy wpisywaniu formuł lub makr.

Prezentacja graficzna – miniwykresy pozwolą zwizualizować wyniki cząstkowe analiz

 W sytuacji, gdy potrzebujemy sporządzić raport zawierający tabele z danymi źródłowymi oraz wykresy, powinniśmy zarezerwować dużo miejsca w arkuszu. Jeżeli dodatkowo chcemy mieć te dane w wersji drukowanej, to prawdopodobnie zużyjemy także sporo kartek papieru. Okazuje się, że możemy zoptymalizować swój raport i zastosować w arkuszu minidiagramy zamiast pełnowymiarowych wykresów.

Poprawność danych – Excel może kontrolować wypełnianie arkuszy

Jeżeli nasze arkusze będą wypełniać inne osoby, warto zabezpieczyć się przed niepoprawnym użytkowaniem arkusza. Do tego celu możemy zastosować narzędzie Excela o nazwie Sprawdzanie poprawności danych. Po nałożeniu na komórki odpowiednich reguł program będzie sam kontrolował, aby wszystkie rubryki były poprawnie wypełnione. Jeśli wpisana zostanie wartość niespełniająca kryteriów, wówczas program wyświetli ostrzeżenie.

Ochrona arkusza – zezwolenie na edycję zakresów

Z tego artykułu Czytelnik dowie się, jak udostępniać skoroszyty; śledzić, akceptować bądź odrzucać zmiany w udostępnionym skoroszycie; chronić arkusz, skoroszyt lub zakres komórek; nadawać uprawnienia do zakresu komórek; zabezpieczać plik hasłem przez zmianami lub otwarciem.