141

Tworzenie harmonogramu z użyciem formuł

Korzystając z Excela, nie warto ograniczać się jedynie do analizowania informacji z przeszłości. Arkusz idealnie nadaje się do tworzenia planów, harmonogramów i prognozowania przyszłych wyników czy zdarzeń. Nie trzeba przy tym mieć specjalistycznej wiedzy analitycznej lub statystycznej. Przydatne informacje, które pomogą w podjęciu trafnych decyzji, można uzyskać za pomocą kombinacji prostych funkcji arkuszowych. W tym haśle wyjaśniamy, jak zbudować zestawienie do planowania dostępności zasobów

Średnia sprzedaż z ostatnich 3 miesięcy (średnia krocząca)

Jedną z bardzo często wykorzystywanych metod prognozowania sprzedaży jest średnia krocząca, zwana również średnią ruchomą prostą (SMA, simple moving average). Używa się jej, jeśli np. chcemy przewidzieć sprzedaż w bieżącym miesiącu na podstawie danych z trzech ostatnich miesięcy. W każdym miesiącu będziemy brać pod uwagę inne miesiące. Jeśli jest październik, to uśrednimy wynik z lipca, sierpnia i września. W listopadzie weźmiemy pod uwagę sierpień, wrzesień i październik. Zawsze trzy poprzednie miesiące.

140

Wykres skumulowanej sprzedaży w porównaniu z budżetem

Podczas monitorowania sprzedaży często trzeba porównać ją do budżetu. Szefowie sprzedaży chcą bowiem wiedzieć, jak wygląda wykonanie budżetu w określonym czasie, np. w połowie miesiąca. Niezwykle przydatne okazuje się prezentowanie poziomu sprzedaży narastająco, czyli pokazanie sumy dotychczasowego wyniku od początku danego okresu (np. miesiąca). Pozwala to bowiem spojrzeć całościowo na dotychczasową sprzedaż bez uwzględniania jej jednorazowych wzrostów czy spadków.

139

Szybkie łączenie kilku list w jedną

Zestawienia mogą pochodzić z różnych działów firmy. Stanowią jednak tylko fragmenty składające się na listę zbiorczą. Aby uzyskać kompletne zestawienie, należy ze sobą połączyć listy cząstkowe. W jaki sposób to zrobić bez konieczności żmudnego, ręcznego przeklejania danych? Rozwiązanie znajduje się w niniejszym artykule.

Szybkie sortowanie danych do wykresu bez użycia makr

Często podczas analiz sprzedaży zachodzi potrzeba przedstawienia nie tylko samego wyniku sprzedaży konkretnych produktów, lecz również ich udziału w sprzedaży całej grupy produktowej. Do zobrazowania tego używa się najczęściej wykresów kołowych lub pierścieniowych. Najczęstszy problem w takiej sytuacji to nieposortowane dane, co czyni wykres trudnym do interpretacji. W tym artykule pokazujemy, jak zautomatyzować tę czynność.

Manipulowanie linią trendu na wykresach

Pracownicy działu sprzedaży odpowiadają za przygotowywanie projektów dotyczących tzw. ryzykownych odbiorców. W naszym przykładzie sporządzają raporty zamówień pewnej grupy kontrahentów, choć nie wiedzą jeszcze, które z nich zostaną wykonane i jak będzie wyglądał ostateczny stan sprzedaży. Co miesiąc muszą również dokonywać prezentacji zebranych danych i przewidzieć stan wyników w najbliższym okresie. Czy wiesz, które narzędzie Excela najlepiej pomoże Ci w ustaleniu tzw. wersji optymistycznej i pesymistycznej przyszłych wyników?

138

Porządkowanie danych o niestandardowym układzie

Niejednokrotnie masz do czynienia z zestawieniami przygotowanymi przez współpracowników, którzy nie do końca przemyśleli konstrukcję arkusza. Dane bywają wprowadzone chaotycznie, poszczególne grupy wartości składają się ze zmiennej liczby wierszy, wobec czego najprostsza czynność, jak choćby sortowanie, staje się nie lada problemem. W tym haśle pokażemy Ci krok po kroku, jak zbudować formułę, która będzie potrafiła automatycznie sortować zestawienia o niestandardowym układzie.

Importowanie danych do Excela z baz danych

Excel jest niezastąpionym narzędziem do analizy danych – prostym w użyciu, szybkim i oferującym ogromne możliwości. Nie powinien być jednak używany w roli źródła danych, szczególnie jeżeli z tymi samymi danymi pracuje więcej niż jedna osoba. Rozwiązaniem problemu jest pobieranie danych do analizy z zewnętrznych źródeł, np. baz danych. Od wersji 2007 można to zrobić za pośrednictwem połączeń danych pakietu Office.

137

Zarządzanie dokumentami kadrowymi

Jednym z obowiązków każdego pracownika działu kadrowo-płacowego jest wypełnianie zaświadczenia o zarobkach pracowników. Ręczne wpisywanie informacji bywa dość żmudnym zajęciem, dlatego warto je automatyzować. W tym haśle przeczytamy, jak samodzielnie przygotować narzędzie służące do zarządzania zaświadczeniami o dochodach pracowników. Znajdziemy także informacje dotyczące:

Wykres obrazujący wartości różnic

W swojej pracy wiele razy zdarza nam się przygotowywać prezentację zawierającą porównanie planu i stopnia jego realizacji. Sposobów przedstawienia tej zależności jest sporo, ale czasami potrzebujemy uwydatnić na wykresie jedynie same różnice pomiędzy tymi zestawami danych. W tym tekście przeczytamy, w jaki sposób wykorzystać do tego celu wykres liniowy. Dowiemy się także: