Excel w praktyce

Nr 9/2014

Nr 9/2014

Nr 9/2014

Ujednolicanie wyglądu raportów

Excel umożliwia nie tylko przeprowadzanie różnorodnych obliczeń, ale również prezentację wyników w estetycznych tabelach i na wykresach. W zakresie formatowania i kształtowania tabel nowsze wersje Excela oferują nam wiele nowych możliwości. Bez wysiłku i konieczności definiowania każdego elementu szaty graficznej arkusza z osobna szybko utworzymy efektowne tabele i zestawienia, jednolite pod względem kolorystycznym z wykresami i innymi elementami dokumentu.

Triki

Prezentujemy przydatne triki ułatwiające pracę w Excelu.Każda porada oparta jest o przykład na rzeczywistych danych. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz sposób rozwiązania problemu. Prezentowane narzędzia, formuły czy polecenia możesz natychmiast stosować w swoich arkuszach.

Redakcja odpowiada

Odpowiadamy na pytania czytelników. Każde rozwiązanie opisujemy krok po kroku. Dzięki temu masz pewność, że wykonując czynności razem ze szczegółową instrukcją, nie zgubisz się przy klikaniu kolejnych poleceń, czy wpisywaniu formuł lub makr.

Optymalizacja dostaw do magazynu

Excel służy nie tylko do analizowania informacji z przeszłości. Arkusz kalkulacyjny idealnie nadaje się do tworzenia planów, harmonogramów i prognozowania przyszłych wyników czy zdarzeń. Nie trzeba przy tym mieć specjalistycznej wiedzy analitycznej lub statystycznej. Przydatne informacje, które pomogą w podjęciu trafnych decyzji, możemy uzyskać za pomocą kombinacji prostych funkcji arkuszowych. W tym haśle przeczytamy, jak zbudować zestawienie do planowania dostępności zasobów.

Automatyzacja uzupełniania danych w formularzach

Użytkownicy przyzwyczaili się, że do tworzenia formularzy wykorzystuje się program Word. Okazuje się, że arkusz Excela lepiej nadaje się do tego celu, ponieważ pozwala zautomatyzować wiele czynności wykonywanych przy wypełnianiu kolejnych rubryk dokumentów. W tym artykule przeczytamy, jak bez potrzeby korzystania z makr utworzyć formularz, w którym większość informacji będzie wprowadzał sam Excel.

Analiza źródeł danych

Jakość danych to pojęcie niezwykle istotne z biznesowego punktu widzenia. Niestety, tematyka ta jest podejmowana przeważnie w momencie wdrażania nowego systemu raportowego, kiedy zachodzi potrzeba migracji danych pomiędzy systemami. Wtedy okazuje się, jak bardzo czasochłonne i kosztowne jest uporządkowanie firmowych baz danych. Niewłaściwa jakość danych w organizacji w każdym obszarze działania może rodzić poważne konsekwencje finansowe, prawne, zagrażać stabilności i płynności firmy, a w skrajnych przypadkach doprowadzić ją na skraj bankructwa. Ten artykuł wyjaśnia, jak zadbać o jakość danych. Pokazuje, jak budować arkusze, które wyręczą w mozolnej, ręcznej pracy. Excel sam znajdzie wszystkie niezgodności, poprawi je lub poinformuje o wystąpieniu błędnych danych.