Wyznaczenie adresu komórki z wartością skrajną

Wyszukiwanie wartości maksymalnej jest bardzo częstym działaniem wykonywanym podczas analizy danych. Niekiedy jednak potrzebna jest wiedza nie tyle o wielkości wartości maksymalnej, ile jej lokalizacja w tabeli – adres.

Wyróżnianie wybranego wyniku na wykresie

Kiedy przygotowujesz raport dla swojego przełożonego, musisz zdecydować nie tylko o tym, co chcesz mu zaprezentować, ale również jak to zaprezentować. Wbrew pozorom forma prezentacji jest bardzo istotna. Przykładowo, przygotowujesz dla Dyrektora Handlowego raport sprzedaży poszczególnych regionów. Chcesz zaprezentować mu wyniki sprzedaży na wykresie kolumnowym. Dla ułatwienia analizowania danych zależy ci, żeby podczas analizowania sprzedaży wybranego regionu słupek pokazujący tę sprzedaż był wyróżniony innym kolorem. Najlepiej, jeśli będzie działo się to automatycznie.

Planowanie budżetu z wykorzystaniem Menedżera scenariuszy

Scenariusze są w Excelu częścią zestawu poleceń nazywanych narzędziami analizy symulacji. Analiza symulacji polega na zmienianiu wartości w komórkach, aby zobaczyć, jak te modyfikacje wpłyną na wynik formuł w arkuszu. Przy użyciu scenariuszy będziesz mógł tworzyć i zapisywać różne zestawy wartości oraz przełączać między nimi. W tym artykule przyjrzymy się, jak korzystać z menedżera scenariuszy na przykładzie fikcyjnej firmy.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

Zobacz, z jakimi typowymi problemami borykają się inni użytkownicy Excela i poznaj nasze praktyczne rozwiązania.

Obliczanie średniej ważonej

 Przyjmijmy, że w tabeli gromadzisz informacje o kosztach paliwa samochodów firmowych. Każdego dnia wprowadzasz dane o łącznej ilości zatankowanego paliwa, zapłaconych rachunkach i o cenie jednostkowej paliwa. Fragment przykładowej tabeli przedstawia rysunek 1.

Najnowsze triki

 Poznaj nasze porady i sztuczki, aby szybciej i efektywniej korzystać z Excela. Dzięki tym trikom szybciej wykonasz swoją pracę. 

Formularze w Excelu od podstaw – część 5

Co zrobić, jeśli planujesz, np. wyświetlić okno dialogowe z dwoma polami do wpisywania informacji: loginu i hasła? Innym razem potrzebujesz na przyciskach w oknie dialogowym wyświetlić dowolny tekst, a nie tylko dostępne w poleceniu MsgBox. Nie wszystko da się przedstawić za pomocą wbudowanych okien dialogowych. Natomiast za pomocą formularzy UserForm będziesz mógł utworzyć dowolne okna dialogowe. W tym artykule pokazujemy, jak je budować, a także w jaki sposób z nich korzystać. Powiemy także, jak stosować kontrolki i umieszczać je na formularzu UserForm.