Zaawansowane formuły obliczeniowe

Niektóre tabele, z którymi mamy do czynienia, nie zawsze mają układ listy i analizowanie ich za pomocą prostych formuł obliczeniowych jest utrudnione. Szef nie będzie chciał słuchać tłumaczeń, że dane były niepoprawnie przygotowane. Ważny jest efekt końcowy, czyli właściwie przeprowadzone obliczenia. Nasza w tym głowa, jak je wykonamy. W takich sytuacjach musisz korzystać z niestandardowych rozwiązań.

Tworzenie tabel przestawnych za pomocą makr

Excela umożliwia gromadzenie, przechowywanie i obróbkę olbrzymich ilości danych. Jednak z pewnością wiesz już, że dane to nie wszystko. Ważna jest umiejętność i możliwość takiego grupowania wartości, aby móc wyciągnąć z nich jakąś informację, posiąść wiedzę. Właśnie do takich celów wyśmienicie nadają się tabele przestawne. A jeśli do tworzenia tabel przestawnych użyjesz makr, otrzymasz ogromne możliwości.

Tworzenie harmonogramu z użyciem formuł

Korzystając z Excela, nie warto ograniczać się jedynie do analizowania informacji z przeszłości. Arkusz idealnie nadaje się do tworzenia planów, harmonogramów i prognozowania przyszłych wyników czy zdarzeń. Nie trzeba przy tym mieć specjalistycznej wiedzy analitycznej lub statystycznej. Przydatne informacje, które pomogą w podjęciu trafnych decyzji, będziesz mógł uzyskać za pomocą kombinacji prostych funkcji arkuszowych. W tym artykule przeczytasz, jak zbudować zestawienie do planowania dostępności zasobów.

Posortowana lista z wyróżnionymi grupami danych

Nie trzeba na pewno przekonywać, że długa lista, na której zastosowano wyróżnienia kolorem, będzie dużo bardziej czytelna niż czyste kolumny danych z czarną czcionką. Już samo uwydatnienie co drugiego wiersza tabeli znacznie ułatwia wyszukiwanie danych. Służy do tego formatowanie warunkowe. Czasami jednak można napotkać nieregularny układ zestawienia, w którym trudno jednoznacznie wskazać Excelowi, które wiersze ma pokolorować.

Najnowsze triki

 Poznaj nasze porady i sztuczki, aby szybciej i efektywniej korzystać z Excela. Dzięki tym trikom szybciej wykonasz swoją pracę. 

Najmniejszy zysk i najmniejsza strata

Często się zdarza, że w jednym zestawieniu znajdują się zarówno liczby dodatnie, jak i ujemne. Ty potrzebujesz wyznaczyć skrajne wartości, ale z określonymi warunkami. Chcesz wyszukać najmniejszą wartość oddzielnie z grupy liczb dodatnich i oddzielnie spośród ujemnych.

Jak szybko wyróżnić w zestawieniu przeterminowane produkty?

Pracuję w firmie zajmującej się sprzedażą produktów z określonym terminem ważności. Często pojawia się problem z wyszukiwaniem produktów przeterminowanych. Praktycznie zawsze mamy wtedy do czynienia z długą listą, z której należy wyselekcjonować produkty przeterminowane. Czy można zautomatyzować tę czynność?

AEX233